Başkanın Mesajı

  Dünyada gıdaya ulaşamayan, açlıkla karşı karşıya yaşam mücadelesi veren insan sayısı 1 milyar kişiye yaklaşmış durumda. Bu kişilerin çoğunluğunu ise şüphesiz kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.
  Özellikle savaşların, kuraklığın, kıtlığın ve sömürünün hüküm sürdüğü Ortadoğu ve Afrika bölgelerinde açlık tehlikesi ile karşı karşıya olanların çoğunluğunu kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Önce İnsan Uluslararası Kadın ve Çocuklarla Dayanışma Derneği olarak ismimizden de anlaşılabileceği gibi hayatın en büyük zorluğunu sırtında taşıyan anneler ile öksüz ve yetim yavruları önceleyerek ülkemizde ve bütün dünyada yoksullukla mücadele etmek için yola çıktık.
  Dünyada her gün 10 bine yakın çocuk öksüz ve yetim kalıyor. 8 milyara yakın dünya nüfusunun yaklaşık 2 milyarını oluşturan çocukların çeşitli nedenlerle korumasız ve yardıma muhtaç olduğu raporlanıyor. En büyük nedenini savaş ve doğal afetlerin oluşturduğu insan ölümleri ile birlikte binlerce kadın ve çocuk korumasız kalıyor. Bu kişilerin yaklaşık %80’i ise Müslümanlardan oluşuyor.
  Bizler dünyanın neresinde olursa olsun yokluk, zorluk, sıkıntı çeken her kim varsa, başı dara düşen kim olursa olsun; dil, din, ırk ayırt etmeksizin herkesin yardımına koşmak için bu yola çıktık. Hepsine ulaşmaya belki ömrümüz vefa etmeyecek ancak atalarımızdan bize kalan yardımlaşma mirasını biz de gelecek nesillerimize miras bırakabilirsek gün gelir de gece yatağına aç karınla giren hiçbir çocuk kalmadığında ancak o zaman ruhumuz rahat edecektir.
  Müslümanlar olarak inancımızın bize verdiği yaşama gayemiz budur.

  Nuray Canan Songür
  Genel Başkan

  WhatsApp WhatsApp